Eccelstone: Mendoj se Hamilton nuk do të kthehet më në Formula 1

Ish-shefi ekzekutiv i Grupit Formula 1, Bernie Ecclestone, beson se Lewis Hamilton nuk do të kthehet në sport sezonin e ardhshëm.

Ecclestone mendon se natyra e fitimit të kampionatit të Max Verstappen, duke mposhtur Hamiltonin në xhiron e fundit të garës së fundit të sezonit, ka shkaktuar një shkëndijë emocionale drastike te britaniku.

“Unë nuk mendoj se ai do të kthehet, unë mendoj se ai nuk do të garojë vitin e ardhshëm,” tha Ecclestone për Blick.

“Zhgënjimi i tij në Abu Dhabi ishte shumë i madh dhe unë e kuptoj atë. Tani, i lidhur për shtatë tituj me Michael Schumacher, është koha e përkryer që ai të përmbushë ëndrrën e tij dhe të jetë një sipërmarrës i modës.

“Disa ditë më parë fola me babanë e tij dhe menjëherë kuptova se ai nuk donte të fliste për të ardhmen e djalit të tij, ndaj folëm vetëm për biznes”.

Hamilton ende nuk ka thyer heshtjen e tij për mediat për atë garë dramatike pothuajse dy javë më parë, duke bërë që shumë njerëz të besojnë se pensioni është nën konsideratë serioze nga shtatë herë kampioni i botës. /h.ll/albeu.com


Shtuar 25.12.2021 18:03