Çmendet “Wikipedia”, Herry Kane akuzohet se ka vrarë Michael Jackson (FOTO LAJM)

Nuk janë të pakta rastet kur enciklopedia më e madhe në internet “Wikipedia” shndërrohet në objekt dezinformimi për personazhe të famshme të sportit dhe jo vetëm. Protagonisti i fundit që është bërë viktimë e talljes është kapiteni i Anglisë dhe sulmuesi i Totenhemit, Herri Kejn.

Ndërsa zërat për të ardhmen e bomberit 28- vjeçar kanë arritur kulmin këtë verë, me destinacion të mundshëm Mançester Sitin për shifrën e mbi 150 milionë paundëve, sulmuesi është “akuzuar” se është një vrasës dhe “viktimë” e tij nuk ka mbetur një personazh dosido, por ish-mbreti i “pop”-it, Majkëll Xhekson.

Nëse i hidhje një sy profilit të futbollistit në faqen spanjolle të “Wikipedias”, Kejn thuhet se është vrasësi i njërit prej këngëtarëve më të famshëm të historisë së muzikës moderne, i cili u gjet i vdekur në shtëpinë e tij më 25 qershor 2009 pas një overdoze ilaçesh.

“Ai është akuzuar për vrasjen e Majkëll Xheksonit në vitin 2009, ndërsa është shpallur fajtor nga gjykata në një gjyq që zgjati pak më shumë se 7 muaj”, shkruhej në paragrafin e dytë të enciklopedisësë “Wikipedia”-s, pas së cilës vjen prezantimi i karrierës së futbollistit. Por një gjë e tillë është korrigjuar më pas nga redaktorët. Herri Kejn mund të jetë një “vrasës”, por është i tillë vetëm përpara porte dhe jo ashtu siç e ka përshkruar “Wikipedia”.


Shtuar 29.07.2021 19:29