Biseda e plotë/ Ndëshkohen arbitrat e sfidës Argjentinë-Brazil

Zyrtarët përgjegjës për ndeshjen kualifikuese të Argjentinës dhe Brazilit për Kupën e Botës të martën mbrëma janë pezulluar për një kohë të pacaktuar nga Komisioni i Arbitrave të CONMEBOL.

Kjo vjen pasi arbitri kryesor, Andres Cunha i Uruguait, nuk e përjashtoi qendërmbrojtësin argjentinas Nicolas Otamendi për një goditje me bërryl ndaj anësorit brazilian, Raphinha. Është dënuar edhe ndihmësi i tij në VAR, Esteban Ostojich.

Andres Cunha nuk e pa incidentin drejtpërdrejt, por Esteban Ostojich në dhomën e VAR-it e pa atë nga disa këndvështrime dhe nuk e njoftoi bashkëkombasin e tij për ta informuar se Otamendi duhet të përjashtohej për një akt loje të dhunshme.

Diskutimi mes zyrtarëve

Një video është shfaqur ku Cunha dhe Ostojich diskutojnë për incidentin Otamendi dhe Raphinha.

Asistenti: Shikoni fytyrën e tij

Asistenti: Prek këmbën, për mua nuk ka asnjë goditje. Shikoni për çdo rast

VAR: Shikoni fytyrën e tij.

Arbitri kryesor: Nuk pashë goditje.

VAR: Me parakrah në fytyrë. Shpejtësi normale, ma jep mua. Dua të shoh intensitetin.

Arbitri kryesor: Po e kontrollojnë.

VAR: Dua të shoh intensitetin. Shpejtësi normale. Është me parakrah, a është bërë faull të paktën?

Asistenti VAR: Jo.

VAR: Llogarit se këtu, goditja është me parakrah në fytyrë, me intensitet mesatar, po, në fytyrë. Më duket se është faull me karton të verdhë, nuk e konsideroj karton të kuq, Ale. A jemi dakord?

Asistenti VAR: Jemi dakord.

VAR: Andres [arbitri kryesor], kontrolli i plotë. Përdorimi jo i duhur i krahut të tij.

Gjyqtari kryesor: Mirë, në rregull, është e qartë.

VAR: Dhe është jashtë zonës. Më jep edhe 10 sekonda, të lutem. Kthehu mbrapa.

Asistenti VAR: Prit, mos e rinis. Prisni.

VAR: Atje, më jep përsëritjen nëse është brenda apo jashtë.

Asistenti VAR: Është jashtë.

VAR: Por le ta konfirmojmë. Jashtë, ngjarja është jashtë. Vazhdoni, vazhdoni, vazhdoni./h.ll/albeu.com


Shtuar 18.11.2021 13:43