Analiza e “AS”: Shqipëria është e mbushur me besim

Pasi mposhti Lihtenshtejnin (3-0), Shqipëria, gjithashtu, nuk shpenzoi shumë energji për të hequr qafe Azerbajxhanin në miqësoren e dytë dhe të fundit përgatitore para fazës finale. Dy miqësore të rehatshëm për të fituar besim dhe për të zgjidhur idetë. Njëri prej tyre, Bajrami, futbollist i Sassuolos në Itali, është një nga drejtuesit e kësaj skuadre të Sylvinhos.

Mesfushori ishte më aktivi i sulmit kuqezi. Guximi i tij ishte ai që krijoi golin e parë të lojës. Ramadani ka përfituar nga një gabim në lëshimin e topit nga Mustafazada për t’ia dhënë Bajramit. Nga jashtë zonës, rreth njëzet e pesë metra larg portës, gjuajti në shtyllën e parë.

Shqipëria dominoi pa probleme, ndonëse krahu i djathtë nuk u mbrojt shumë mirë nga Hysaj, me disa gabime në pasime që ishin disi shqetësuese. Por rivali nuk kishte një rëndësi të madhe. Dhe atmosfera ishte si një ndeshje stërvitore. Vetëm disa qindra tifozë mund të shiheshin në tribunat hungareze ku binte shi për pjesën më të madhe të lojës. E ruajti rezultatin pa shumë befasi përtej goditjes së lirë direkte të Mahmudov nga skaji i zonës.

Kur gjithçka po shkonte drejt fundit, Rey Manaj shënoi duke përfituar dhe nga një devijim i kundërshtarit. Laçi bëri 3-0 pasi priti shumë komod topin brenda zonës dhe shmangu me lehtësi mbrojtësin e skuadrës kundërshtare. Me rezultatin 3-0 dhe vetëm pak minuta të shtuara, intensiteti i mbrojtjes ra. Ndaj nuk mund të nxirren shumë konkluzione nga goli që shënoi Gurbanli për të kompensuar sadopak rezultatin.


Shtuar 8.06.2024 21:30