Asnjë humbje jete, 17 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar imunitetin e tyre.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 292 testime, nga të cilët 17 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19:

11 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Himarë, Shkodër, nga 1 qytetarë në Vlorë, Durrës.

Janë 180 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 7 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 330,100 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 1 Prill 2023)

Raste të reja ditore               17

Të shëruar në 24 orë            7

Të shtruar në spitale             8

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                        292

Testime totale                   2,049,179

Raste pozitive                      333,883

Raste të shëruara                  330,100

Raste Aktive                             180

Humbje jete                              3,603

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                      150

Shkodër.                    8

Vlorë                         7

Durrës.                      5

Fier                             3

Berat.                         3

Elbasan.                     2

Korçë.                          2


Shtuar 1.04.2023 20:14