Pse nuk duhet të përtypni çamçakëz me stomakun bosh

Kur përtypni çamçakëz me stomak bosh, stomaku juaj prodhon acidin e nevojshëm për të shpërbërë dhe tretur ushqimin. Pa ushqim për tretje, këto acide punojnë në stomak dhe mund të dëmtojnë muret e tij. Në raste më të rënda, mund të çojë në zhvillimin e një gjendje të njohur si gastrit.

Gastriti ndodh kur muri i stomakut acarohet, duke rezultuar në skuqje dhe fryrje. Simptoma të tjera mund të përfshijnë dhimbje stomaku, nauze, humbje të oreksit dhe gjakderdhje abdominale, të treguara nga të vjella të përgjakshme ose jashtëqitje./albeu.com


Shtuar 22.10.2021 17:04