Këto fruta bëjnë mrekulli në trupin tuaj

Ka disa fruta që janë shumë të shëndetshme për trupin e njeriut. Ato jo vetëm kanë shije të mirë por sjellin dhe shumë përfitime.

Albeu.com do jua tregojë më poshtë se cilat janë këto ushqime:

Kajsitë

Kajsia përmban antioksidantë. Është një burim shumë i mirë i vitaminës A (β-karoten) dhe vitaminës C. Është e pasur me antioksidantë që janë të nevojshëm për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare, ndërsa ofron përfitime shtesë shëndetësore. Me kaq pak kalori, mund ta shijoni pa u shqetësuar.

Medlar

Medlar-et përmbajnë një përqindje të lartë fibrash, një sasi të konsiderueshme antioksidantësh dhe vitaminë A, vitaminë C, acid folik, tiaminë, hekur, mangan, zink, selen dhe fosfor.

Qershia

Qershia përmban shumë minerale dhe fibra. Është veçanërisht i pasur me vitaminë A, vitaminë C, vitaminë B, kalium, kalcium, fosfor, hekur, magnez dhe bakër.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhja ka veti antioksiduese, antikancerogjene dhe anti-inflamatore, falë përmbajtjes së lartë të fenoleve dhe vitaminave A dhe C që kontribuojnë në mirëmbajtjen e mirë të enëve të gjakut të trupit./albeu.com

 

 


Shtuar 4.11.2021 19:22

Tags: ,