Pluhuri afrikan i dëmshëm/ Ekspertët e shëndetit: Nëse keni këto simptoma shmangni daljet në ambientet e jashtme

Edhe Greqia është prekur nga pluhuri afrikan që pushtoi ditën e djeshme vendin tonë. Kjo dukuri natyrore e clia pritet të vazhdojë deri në fund të muajit, është i dëmshëm për shëndetin

Drejtoria e Shëndetit Publik në Kretë, ishulli i cili shënoi temperatura rekord dje mbi 32 gradë celcius ka këshilluar qytetarët që vuajnë nga problemet e frymëmarrjes apo sëmundjet e zemrës dhe fëmijët, që të kufizojnë çdo aktivitet fizik intensiv, veçanërisht në ambiente të jashtme.

Personat me astmë mund të kenë nevojë për përdorim më të shpeshta të aparatit të astmës, ndërsa personat mbi 65 vjeç duhet të kufizojnë aktivitetin e tyre fizik, shkruan protothema.gr.

Në popullatën e përgjithshme, udhëzimi është, kushdo që shfaq siklet në sy ose një kollë, rrjedhje hundësh ose shqetësim në fyt, duhet të kufizojë aktivitetin fizik, veçanërisht nëse ai bëhet jashtë.

Si do të zhvillohet fenomeni i pluhurit afrikan dhe sa do të zgjasë

Për të dytën 24 orë radhazi, dukuria e pluhurit afrikan që karakterizon motin në Greqi vijon sot thuajse në të gjithë vendin me stacionet e motit që regjistrojnë temperatura deri në 33 gradë Celsius në pjesët veriore të Kretës.

Sipas analizave të meteorologut Clearchos Marousakis, nga e diela dhe kryesisht në fillim të javës së ardhshme pritet një ardhje e re e pluhurit afrikan.


Shtuar 28.03.2024 17:28