Zelensky: Absurde dhe shkatërruese që Rusia të kryesojë Këshillin e Sigurimit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka kritikuar marrjen e presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Rusia duke e quajtur “absurde dhe shkatërruese”. Sipas tij, kjo e dëshmon “falimentimin e plotë të institucioneve ndërkombëtare”.

Është planifikuar që të hënën Rusia të kryesojë një takim të Këshillit të Sigurimit për herë të parë që nga fillimi i luftës në shkallë të gjerë në Ukrainë pothuajse 14 muaj më parë.

Roli është kryesisht ceremonial, i marrë për një muaj në një kohë sipas rendit alfabetik nga secili prej 15 anëtarëve të këshillit, shkruan NYT.

Ajo ka ardhur në Moskë disa javë pasi Presidenti Vladimir V. Putin u akuzua për krime lufte nga Gjykata Penale Ndërkombëtare.

Situata është një kujtesë se Ukraina dhe aleatët e saj, veçanërisht Shtetet e Bashkuara dhe Evropa, nuk kanë qenë gjithmonë të suksesshme në izolimin ekonomik dhe politik të Rusisë për të ndëshkuar Kremlinin për luftën.

“Dje, ushtria ruse vrau një tjetër fëmijë ukrainas, një djalë 5 muajsh të quajtur Danylo”, tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës të shtunën.

“Dhe në të njëjtën kohë, Rusia kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Është e vështirë të imagjinohet diçka evidente që vërteton falimentimin e plotë të institucioneve të tilla”.

Tre nga 15 anëtarët aktualë të Këshillit të Sigurimit, Kina, India dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, kanë shmangur fajësimin e hapur të Rusisë për luftën, në vend të kësaj duke bërë thirrje që të dyja palët të ndërpresin armiqësitë.  Zelensky u kërkoi atyre vendeve që të ndryshojnë qëndrim.

“Është e rëndësishme kur shtetet që janë neutrale në kuptimin ushtarako-politik megjithatë marrin një qëndrim të qartë moral ndaj terrorit rus, ndaj shkatërrimit të rendit global nga Rusia bazuar në rregulla”, tha Zelensky.

Zyrtarët perëndimorë kanë thënë se nuk ka asnjë rrugë ligjore për largimin e Rusisë nga vendi i saj i përhershëm në Këshillin e Sigurimit.

Zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 450 fëmijë janë vrarë në luftë dhe pothuajse dy herë më shumë janë plagosur. Ata gjithashtu akuzojnë Rusinë se ka zhvendosur me forcë pothuajse 20,000 fëmijë ukrainas në territorin e saj.

Javën e kaluar, aleatët e Ukrainës njoftuan se do të ngarkonin Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, një grup ndërqeveritar, për të hetuar zyrtarisht raportet e përhapura të dëbimeve të detyruara të fëmijëve, të cilat gjithashtu përbënin një pjesë kyçe të akuzave të Gjykatës Penale Ndërkombëtare kundër Rusisë.

“Ky krim i kryer nga Rusia është një nga krimet më cinike dhe antinjerëzore të kohës sonë”, tha Zelensky./Albeu.com/