Yuri Kim takon afganët: Dëgjuam historitë e tyre në dritën e diellit, një vajzë më dhuroi lule (FOTO LAJM)

Kim tha se u ndie shume e emocionuar dhe e vlerësuar kur një vajë e vogël i dhuroi një vizatim me lule, e cila për amerikanët është një simbol miqësie.

Ambasadorja ndau disa prej momenteve më interesante nga takimi me ndjekësit në Facebook.

Fjala e plotë e Yuri Kim:

Pata rastin t’i bashkohem Ministres së Jashtme Olta Xhaçka për një vizitë me disa nga gratë, burrat dhe fëmijët afganë që mbërritën në Shqipëri gjatë ditëve të fundit. Me ta u takuam për herë të parë në aeroport në mes të natës – ishte e mrekullueshme të shiheshim sot në dritën e diellit dhe të dëgjonim historitë e tyre. U emocionova kur një vajzë e vogël më dha një vizatim të një luleje si një gjest miqësie. Njerëzit që takuam ishin plot lëvdata dhe mirënjohje për popullin shqiptar që i priti me kaq ngrohtësi. Ishin gjithashtu të kënaqur të takonin disa nga njerëzit dhe grupet që kanë mbështetur evakuimin e atyre në rrezik (vizita e sotme përfshin Fondacionin Yalda Hakim dhe Schmidt Futures)./albeu.com

Shtuar 31.08.2021 10:45