Vuçiç bën deklaratën e fortë kundër Kosovës: Unë nuk dua t’u kthej fëmijët në arkivol

“Unë nuk dua t’u kthej fëmijët në arkivol tek asnjë nënë…”

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka folur pas përfundimit të memoriumit të Uashingtonit mes Kosovës dhe Serbisë.

Kossev shkruan se Vuçiç gjatë një interviste ditën e djeshme paralajmëroi autoritetet në Prishtinë që të mos lobojnë për pavarësinë e vendit, pasi ata do të fillojnë gjithashtu të lobojnë kundër njohjes.

Presidenti thotë se Prishtina ka një pozitë të favorshme në Këshillin e Evropës dhe se ajo do të vazhdojë të bëhet anëtare e këtij këshilli, pasi ka marrë mbështetje të madhe nga vendet evropiane. Vuçiç parashikon që Prishtina do të përpiqet të anëtarësohet në INTERPOL dhe UNESCO.

Ai gjithashtu theksoi se ishte i shqetësuar për situatën në Kosovë dhe Bosnje & Herzegovinë. Në mesazhin e tij Vuçiç edhe pse ‘dëshiron të ruajë paqen’, foli edhe një herë për arkivolet.

“Unë nuk dua tu kthej fëmijët tek asnjë nënë në arkivol. Ne do të ruajmë paqen, ne do të kemi sukses në këtë dhe Serbia do të ecë përpara”, tha ai. /albeu.com/