Uragani “Ian”  vazhdon të bëhet më i fuqishëm, u merr jetën 10 personave në Florida

Të paktën 10 persona kanë vdekur në Florida dhe numri i viktimave pritet të rritet, pasi uragani Ian vazhdon të forcohet, thanë zyrtarët.

Joe Biden ka paralajmëruar se stuhia e kategorisë 1 mund të jetë uragani më vdekjeprurës në historinë e Floridës, me një “humbje të konsiderueshme jetësh”.

Ian tani është duke lëvizur në brendësi të vendit dhe “duke vënë në shënjestër” Karolinën e Veriut dhe të Jugut, thotë Qendra Kombëtare e Uraganeve.

Një ndërprerje e energjisë elektrike po prek rreth 2.2 milionë shtëpi dhe biznese në Florida.

Ujërat e përmbytjeve kanë qenë aq të rënda sa kanë bllokuar disa njerëz në shtëpitë e tyre, thanë zyrtarët, me Gardën Kombëtare që shkon derë më derë në qytetin e Orlandos për të shpëtuar të bllokuarit.

10 vdekjet që janë konfirmuar ishin të gjitha në qarkun jugperëndimor Charlotte, i cili përjetoi erëra të forta.


Shtuar 30.09.2022 07:21