Udhëheqësi palestinez akuzon Izraelin për krime lufte

Mahmoud Abbas, presidenti i Autoritetit Palestinez, ka akuzuar Izraelin për kryerjen e “terrorizmit të organizuar shtetëror dhe krime lufte” në Gaza.

Në një deklaratë televizive, Abbas tha se palestinezët nuk do të “hezitojnë të ndjekin ata që kryejnë krime të tilla përpara gjykatave ndërkombëtare”.

Izraeli thotë se sulmon vetëm caqet ushtarake dhe ka bërë përpjekje për të parandaluar viktimat e civilëve, përfshirë paralajmërimin e banorëve aty pranë për sulmet ajrore hyrëse.

Në fillim të këtij viti, Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) nisi një hetim mbi krimet e mundshme të luftës të kryera nga Izraeli dhe grupet palestineze në 2014, kur ndodhi konflikti i fundit i madh në Gaza. ICC ka shprehur shqetësimin për këtë raund të fundit të dhunës midis të dy palëve./albeu.com

Shtuar 19.05.2021 15:28