Trupat ushtarake të Rusisë nisën për në Kazakistan, ndërsa goditja vazhdon

Forcat e udhëhequra nga Rusia kanë mbërritur në Kazakistan me kërkesë të liderit autoritar të vendit, në mes të një shtypjeje të protestave antiqeveritare.

Ministria e Brendshme tha se 26 “kriminelë të armatosur” ishin “likuiduar” dhe 18 oficerë sigurie u vranë në trazirat, të shkaktuara nga një rritje e çmimit të karburantit.

OKB, SHBA, Britania e Madhe dhe Franca u kanë bërë thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga dhuna.

Interneti nuk funksionon dhe pak informacione të pavarura po vijnë. Më shumë se 3,000 njerëz janë arrestuar, tha ministria e brendshme.

Sipas mediave lokale, në të gjithë vendin janë ngritur 70 postblloqe.

Në një deklaratë të premten, presidenti Kassym-Jomart Tokayev tha se “rendi kushtetues ishte rivendosur kryesisht në të gjitha rajonet e vendit” dhe se “autoritetet lokale ishin në kontroll të situatës”.

Presidenti, i cili ka fajësuar “terroristët” të trajnuar nga të huajt për trazirat pa dhënë dëshmi, tha se operacionet do të vazhdojnë derisa “militantët të eliminohen plotësisht”./albeu.com


Shtuar 7.01.2022 08:43