Stuhi tropikale në Filipine, përmbytjet dhe balta vrasin dhjetëra njerëz

Një stuhi e fortë tropikale ka vrarë të paktën 45 njerëz në Filipine, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në provincat jugore, thonë zyrtarët.

Stuhia Nalgae shkaktoi kërdinë më të madhe në provincën Maguindanao, në ishullin Mindanao. Ka përmbytje të mëdha në dhe rreth qytetit të Cotabato.

Nalgae po përfshin veriun, ku kryeqyteti Manila pret shi të rrëmbyeshëm.

Ekipet e shpëtimit nxorrën shumë trupa nga balta e dendur pas rrëshqitjeve të dheut. Erërat e stuhisë fryjnë deri në 95 km/h (59 mph).

Roja Bregdetare ka pezulluar shërbimet e trageteve në pjesën më të madhe të arkipelagut, ku shumë njerëz udhëtojnë me varkë çdo ditë. Rojet bregdetare po evakuojnë shumë njerëz në strehimore.

Reshjet e dendura të shiut nisën të enjten dhe stuhia pritet të arrijë kulmin këtë fundjavë. Stuhia ka detyruar gjithashtu disa shkolla të mbyllen dhe autobusët të ndalojnë funksionimin.

Filipinet zakonisht përjetojnë 20 tajfunë ose stuhi tropikale çdo vit. Ata vijnë nga Oqeani Paqësor dhe Nalgae nuk është veçanërisht i fortë, megjithatë është shumë i madh, duke mbuluar pjesën më të madhe të vendit dhe shumë i lagësht.

Disa zona kanë regjistruar reshjet e tyre më të larta ditore ndonjëherë. Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut janë gjithmonë një nga rreziqet më të mëdha në Filipine, me gjeografinë e saj të paqëndrueshme dhe malet e shpyllëzuara.

Paralajmërimet janë lëshuar për rrëshqitje të mundshme balte në shpatet e vullkaneve më të mëdha.

Shërbimet e urgjencës janë praktikuar mirë për t’iu përgjigjur stuhive të mëdha, por vëllimet e mëdha të ujit e kanë bërë të vështirë shpëtimin e njerëzve të bllokuar./albeu.com


Shtuar 29.10.2022 07:30