Shtëpia e Bardhë njofton bojkotimin diplomatik amerikan të Lojërave Olimpike Dimërore

Administrata Biden nuk do të dërgojë asnjë përfaqësues diplomatik në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin si një deklaratë kundër abuzimeve kineze të të drejtave të njeriut në Xinjiang, njoftoi të hënën sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Psaki tha se administrata po dërgonte një “mesazh të qartë” se abuzimet e të drejtave të njeriut në Kinë nënkuptojnë se nuk mund të ketë “biznes si zakonisht”.

“Administrata Biden nuk do të dërgojë asnjë përfaqësi diplomatike ose zyrtare në Lojërat Olimpike Dimërore dhe Paraolimpike të Pekinit 2022, duke pasur parasysh gjenocidin e vazhdueshëm të PRC dhe krimet kundër njerëzimit në Xinjiang,” tha Psaki në konferencën për shtyp të hënën.

Psaki shtoi se Team USA ka “mbështetjen e plotë” të administratës, por se administrata nuk do të “kontribuonte në bujë të lojës”.

“Përfaqësimi diplomatik ose zyrtar i SHBA-së do t’i trajtonte këto lojëra si biznes si zakonisht përballë abuzimeve skandaloze të të drejtave të njeriut dhe mizorive të PRC në Xinjiang, dhe ne thjesht nuk mund ta bëjmë këtë,” tha Psaki.

Psaki tha se bojkoti diplomatik i lojërave nuk do të thotë “ky është fundi i shqetësimeve që do të ngremë për shkeljet e të drejtave të njeriut”.

I pyetur nëse SHBA po përpiqet t’i bëjë aleatët e tjerë që t’i bashkohen SHBA-së në bojkotin diplomatik, Psaki tha se Shtëpia e Bardhë ka informuar aleatët e saj për vendimin e SHBA-së dhe “natyrisht ne do t’ua lëmë atyre të marrin vendimet e tyre”.

Psaki tha gjithashtu se Shtëpia e Bardhë nuk mendonte se ishte “hapi i duhur” apo i drejtë, për të penalizuar atletët amerikanë duke mbajtur një bojkot të tërë të Lojërave Olimpike nga SHBA./h.ll/albeu.com


Shtuar 6.12.2021 20:22