“Shtëpi bari” në Angli, ja kush është “kopshtari” shqiptar që kultivonte kanabis

Një 28 vjeçar shqiptar është arrestuar në Angli pasi është kapur brenda një shtëpie bari me vlerë 63 mijë paundësh në Kënetën Lindore Grimsby.

Shtetasi Bledar Porja, 28 vjeç, kishte jetuar dhe punuar në një lavazh në Londër kur u rekrutua për t’u kujdesur për 144 bimë kanabisi në Grafton Street.

Porja, i cili mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht në vitin 2019, pranoi se ishte përfshirë në prodhimin e kanabisit, kur u paraqit në Gjykatën e Kurorës Grimsby. Në ndjekje penale, Craig Lowe tregoi se si i pandehuri kishte punuar në uzina për më shumë se dy muaj midis dhjetorit të vitit të kaluar dhe shkurtit të këtij viti.

Atij iu ofruan 400 paund në muaj për shpenzimet e jetesës për të qenë “kopshtari” dhe ai priste të paguhej pasi të korrej kanabisi.

Ai u kap duke u përpjekur të arratisej nga bastisja në orën 16:00 të së shtunës, 26 shkurt, kur policia e pa atë duke ikur përgjatë një rrugice dhe në një kopsht. Atij i gjetën një sasi parash dhe një celular. Policia zbuloi se matësi i energjisë elektrike në shtëpinë me tarracë ishte anashkaluar dhe një fabrikë e përpunuar kanabisi me 35 transformatorë dhe sistem ndriçimi ishte ngritur për të rritur bimët.