Shefi i NATO-s i kërkon Koresë së Jugut të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s i ka kërkuar Koresë së Jugut të rrisë mbështetjen e saj ushtarake për Ukrainën.

Duke folur në Seul, Jens Stoltenberg falënderoi Korenë e Jugut për ndihmën e saj jovdekjeprurëse në Ukrainë, por tha se kishte një “nevojë urgjente” për municione.

“I bëj thirrje Republikës së Koresë të vazhdojë dhe të përshpejtojë çështjen specifike të mbështetjes ushtarake,” tha ai.

“Në fund të ditës, është një vendim që duhet ta merrni ju, por unë do të them se disa aleatë të NATO-s që kanë pasur si politikë që të mos eksportojnë kurrë armë në vendet në konflikt, e kanë ndryshuar atë politikë tani.”

Ndërsa Koreja e Jugut ka nënshkruar marrëveshje të mëdha duke siguruar qindra tanke, avionë dhe armë të tjera për Poloninë anëtare të NATO-s që nga fillimi i luftës, presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk-yeol ka thënë se ligji i vendit të tij kundër ofrimit të armëve për vendet në konflikt e bën të vështirë sigurimin e armëve për Ukrainën. .

Por Stoltenberg vuri në dukje se vende të tilla si Gjermania, Suedia dhe Norvegjia kishin politika të ngjashme, por i ndryshuan ato.

“Nëse nuk duam të fitojë autokracia dhe tirania, atëherë atyre u duhen armë, ky është realiteti”, tha ai.

Ai tha se ishte “jashtëzakonisht e rëndësishme” që Rusia të mos e fitojë këtë luftë, jo vetëm për ukrainasit, por edhe për të shmangur dërgimin e mesazhit të gabuar te liderët autoritarë, përfshirë Pekinin, se ata mund të marrin atë që duan me forcë./albeu.com


Shtuar 30.01.2023 08:48