SHBA do të mbështesë sigurimin e avionëve luftarakë F-16 për Ukrainën

SHBA thotë se do të lejojë aleatët e saj perëndimorë të furnizojnë Ukrainën me avionë luftarakë të avancuar, duke përfshirë F-16 të prodhimit amerikan, në një nxitje të madhe për Kievin.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan tha se presidenti Joe Biden “informoi homologët e tij të G7” për vendimin në samitin e bllokut në Japoni të premten.

Trupat amerikane do të trajnojnë gjithashtu pilotët e Kievit për përdorimin e avionëve, tha Sullivan.

Ukraina ka kërkuar prej kohësh avionë të avancuar dhe presidenti Volodymyr Zelensky e përshëndeti këtë veprim si një “vendim historik”.

SHBA ligjërisht duhet të miratojë rieksportin e pajisjeve të blera nga aleatët dhe masa do t’u hapë rrugën vendeve të tjera për të dërguar rezervat e tyre ekzistuese të F-16 në Ukrainë.

Ukraina ka lobuar në mënyrë të përsëritur aleatët e saj perëndimorë që të ofrojnë avionë për të ndihmuar në luftën e saj kundër Rusisë. Përpara njoftimit zyrtar të së shtunës, presidenti Zelensky tha se avionët “do të përmirësonin shumë ushtrinë tonë në qiell”, duke shtuar se ai priste “të diskutonte zbatimin praktik” të planit në samitin e G7 në Hiroshima, ku ai do të mbërrijë të dielën. .

SHBA kishte qenë skeptike në lidhje me sigurimin e Ukrainës me avionë luftarakë modernë, të paktën në një afat të afërt. Fokusi i saj ka qenë në vend të kësaj në ofrimin e mbështetjes ushtarake në tokë.

Ndërsa ndryshimi në politikën amerikane është i rëndësishëm, trajnimi i pilotëve për të fluturuar avionët F-16 do të marrë kohë. Ukraina ka më shumë pilotë luftarakë të trajnuar sesa avionë aktualisht. Por edhe trajnimi i pilotëve me përvojë luftarake në një aeroplan të ri mund të zgjasë deri në katër muaj.

Dhe atëherë kombet do të duhet të bien dakord për furnizimin e avionëve. F-16 përdoret gjerësisht nga një numër vendesh evropiane dhe të Lindjes së Mesme, si dhe nga SHBA, të cilat ende e prodhojnë avionin. Kush është i gatshëm të furnizojë avionët është pyetja tjetër kryesore.

Mbretëria e Bashkuar, Holanda, Belgjika dhe Danimarka gjithashtu e mirëpritën masën e SHBA.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak shkroi në Twitter: “Mbretëria e Bashkuar do të punojë së bashku me SHBA-në dhe Holandën, Belgjikën dhe Danimarkën për t’i siguruar Ukrainës aftësinë ajrore luftarake që i nevojitet”.

Danimarka gjithashtu ka njoftuar se tani do të jetë në gjendje të mbështesë trajnimin e pilotëve, por nuk konfirmoi nëse do të dërgonte ndonjë avion në Ukrainë. Forcat ajrore të Danimarkës kanë 40 F-16, rreth 30 prej të cilëve janë operacionalë.

Në fillim të kësaj jave, Sunak dhe kryeministri holandez Mark Rutte thanë se do të ndërtonin një “koalicion ndërkombëtar” për të ofruar mbështetje për avionët luftarakë për Ukrainën.


Shtuar 20.05.2023 07:31