SHBA akuzon Afrikën e Jugut se ka dërguar e armë dhe municione në Rusi

Ambasadori amerikan në Pretoria akuzoi Afrikën e Jugut për mbështetje ushtarake për Rusinë, pavarësisht neutralitetit që ai kishte deklaruar në lidhje me luftën në Ukrainë.

Sipas ambasadorit të SHBA Ruben Brighetti, Shtetet e Bashkuara kanë besim se armët dhe municionet ishin ngarkuar në një anije ruse, e cila u ankorua pranë Cape Town në fillim të dhjetorit, para se të nisej për në Rusi.

Ambasada amerikane, e kontaktuar nga AFP, nuk ka dashur të konfirmojë apo mohojë këto deklarata.

“Ndër gjërat që kemi vënë në dukje është ankorimi i anijes tregtare ruse Lady R në (portin e) Simon Town midis 6 dhe 8 dhjetorit 2022, në të cilën jemi të sigurt se armët dhe municionet ishin ngarkuar (…) ndërsa ajo u kthye. Rusisë”, tha ai gjatë një takimi me gazetarët.

Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment

Ankorimi i anijes ruse të mallrave në bazën më të madhe detare të vendit, Simon Town, kishte ndezur protesta në Afrikën e Jugut përpara Krishtlindjeve.

Partia kryesore e opozitës i kishte bërë thirrje qeverisë të shpjegonte se si u lejua të ankorohej një anije ruse e shënjestruar nga sanksionet perëndimore.

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa tha sot se qeveria e tij do të shqyrtojë raportet se vendi i tij ka dërguar armë në Rusi.

“Çështja është duke u shqyrtuar dhe në kohën e duhur ne do të jemi në gjendje të flasim për të”, u tha Ramaphosa deputetëve.


Shtuar 11.05.2023 19:56