Raporti: Forcat ukrainase mund të kenë përdorur mina të ndaluara

Studiuesit e të drejtave të njeriut thonë se kanë dokumentuar raste të shumta në të cilat forcat ukrainase qëlluan me mina të ndaluara kundër personit në pozicionet ushtarake ruse në betejën e ashpër për qytetin lindor të Izium vitin e kaluar.

Një raport, i publikuar të martën nga Human Rights Watch dhe që përfshin llogari të shumta dhe të detajuara nga studiuesit, ngre pyetje në lidhje me besueshmërinë dhe synimet e Kievit, ndërsa aleatët e NATO-s derdhin miliarda dollarë ndihma dhe armë në Ukrainë, ndërsa pushtimi rus i afrohet një viti.

Ndërmjet prillit dhe shtatorit, banorët u thanë studiuesve, raketat e lëshuara nga territori i kontrolluar nga ukrainasi shpërndanë mijëra “mina fluturash” të epokës sovjetike PFM-1 mbi objektet ushtarake ruse në Izium, ku forcat ruse hynë në prill. Kundërofensiva ukrainase filloi në shtator dhe fitorja e tyre e shpejtë mbi qendrën e rëndësishme strategjike hekurudhore u pa nga disa analistë ushtarakë si një pikë kthese në konflikt, shkruan VOA.

Studiuesit në qytetin në rajonin e Donbasit të Ukrainës folën me punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe numëruan 11 vdekje civile të shkaktuara nga minat dhe 50 civilë të plagosur. Gjysma e këtyre rasteve përfshinin amputime të këmbës ose të këmbës – një dëmtim i zakonshëm i shkaktuar nga minat kundër personelit. Të paktën pesë nga të plagosurit ishin fëmijë.


Shtuar 31.01.2023 11:42