Qeveria britanike: Bizneset duhet të mendojnë me kujdes përpara se të mbështesin Putinin

Qeveria britanike ka lëshuar një paralajmërim për bizneset që ende punojnë në Rusi, duke thënë se ata duhet “të mendojnë me shumë kujdes nëse ende vazhdojnë të bëjnë çdo gjë që mbështet regjimin e Putinit”.

Zëdhënësi zyrtar i kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar gjithashtu minimizoi sugjerimet se qeveria mbështeti qytetarët britanikë që ndihmonin ukrainasit të luftonin Rusinë, duke thënë se “ne e njohim plotësisht forcën e ndjenjës”, por se këshilla është të mos udhëtoni në Ukrainë.

Ky paralajmërim vjen pasi Kremlini u duk se fajësoi komentet e Sekretares së Jashtme Liz Truss, e cila tha se do të mbështeste individë nga Britania e Madhe që t’u bashkohen luftëtarëve ukrainas, për vendimin e tij për të vendosur armët e tij bërthamore në “gatishmëri të veçantë”.

Boris Johnson do të udhëtojë në Poloni dhe Estoni të martën për takime me liderë të tjerë kombëtarë dhe Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, tha Nr 10./albeu.com

Shtuar 28.02.2022 14:58