Qendra e djathtë italiane zyrtarizon kandidaturën e Silvio Berlusconit për president

Qendra e djathtë italiane ka zyrtarizuar Silvio Berlusconin si kandidat për presidencën e republikës.

Vendimi u mor sot nga tre partitë kryesore të fraksionit konservator italian: Forza Italia , Lega dhe Fratelli d’Italia.

“Partitë tona konsiderojnë se Silvio Berlusconi është personi i duhur për këtë pozicion, me besueshmërinë dhe përvojën që meriton vendi ynë dhe italianët”, thuhet në një deklaratë zyrtare.

Megjithatë, bashkëpunëtorët e afërt të Cavaliere, si kryeministri i ish-nënsekretarit të shtetit, Gianni Letta, janë shprehur tashmë pro një zgjidhjeje kompromisi, në interes të të gjithë vendit./albeu.com


Shtuar 14.01.2022 19:42