Pse duhet të pimë një gotë ujë sapo të zgjohemi?

Pirja e ujit në stomak bosh nuk është asgjë e re. Kjo energji është e rrënjosur thellë në shumicën e japonezëve.

Megjithëse gjenet kanë një efekt të rëndësishëm, disa pretendojnë se ky zakon i ka ndihmuar ata të qëndrojnë të dobët, të shëndetshëm dhe të aftë.

Shikoni se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini një gotë të madhe me ujë në stomak bosh sapo të ngriheni nga shtrati:

Metabolizmi aktivizohet: Një gotë e madhe dhe domosdoshmërisht një gotë e ftohtë me ujë pas zgjimit rrit metabolizmin tuaj deri në 24%.

Hidratimi i trupit: Ju mund ta mos e kuptoni menjëherë, por trupi juaj “etet” sapo të zgjoheni, sepse nuk keni pirë ujë për 7-8 orë.

Detoksifikimi: Marrja e lëngjeve ndihmon në pastrimin e trupit nga toksinat. Pirja e lëngjeve menjëherë pas zgjimit e rrit këtë funksion.

Funksion më i mirë i trurit: Indet e trurit përmbajnë 75% ujë. Truri nuk funksionon plotësisht kur nuk është i hidratuar siç duhet. Në këtë rast, ju mund të ndiheni të rraskapitur, keni shtuar lodhje ose ndryshime në disponimin tuaj.

Ulja e oreksit: Sipas një studimi, njerëzit që pinë një gotë ujë para çdo vakti humbin 2-3 kile në një periudhë prej tre muajsh. Uji mbush stomakun me një substancë që ka 0 kalori, ndërsa ju bën të ndiheni të ngopur. Pirja e mjaftueshme e ujit sapo të zgjoheni në mëngjes është një mënyrë e shkëlqyeshme për të pastruar zorrën e trashë, duke lejuar thithjen më të mirë të lëndëve ushqyese./albeu.com

Shtuar 22.06.2021 09:28