Pse duhet të përfshini kakao në dietën tuaj

Kakaoja ka përqendrime të larta të flavonoideve dhe proçanidinave, përbërës me aktivitet antioksidant që luftojnë radikalet e lira dhe mbrojnë kundër kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe plakjes.

Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë pse duhet ta përfshini kakaon në dietën tuaj

Antioksidantë

Sipas hulumtimit, përqendrimi i antioksidantëve në kakao të nxehtë është pothuajse dy herë më i fortë se në verën e kuqe, 2-3 herë më i fortë se çaji jeshil dhe 3-5 herë më i fortë se çaji i zi. Autori kryesor i studimit, profesori Chang Yong Lee, thotë se sa më e nxehtë të jetë kakaoja aq më shumë antioksidantë liron. Këto antioksidantë kontribuojnë në vonimin e plakjes, detoksifikimin e mëlçisë dhe gjakut, shëndetin kardiovaskular dhe uljen e niveleve të kolesterolit dhe sheqerit.

Humor i mirë

Pluhuri i kakaos rrit nivelet e neurotransmetuesve që përmirësojnë humorin në tru. Aktivizon serotoninën, hormonin e gëzimit dhe endorfinë dhe vepron si ilaç kundër depresionit, duke shkaktuar ndjenja gëzimi dhe kënaqësie dhe forcon mbrojtjen e trupit kundër stresit.

Forcon sistemin imunitar

Vetëm një lugë gjelle pluhur kakao pa sheqer siguron 3-9% të konsumit të rekomanduar ditor të hekurit, manganit magnezit dhe zinkut. Përveç transportimit të oksigjenit, hekuri ndihmon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe është jetik për sistemin tuaj imunitar. Mangani është një përbërës i kërcit dhe kockave, i cili ndihmon në metabolizmin e enzimeve dhe lëndëve ushqyese. Magnezi ndihmon në ruajtjen e energjisë dhe një rrahje normale të zemrës. Zinku është jetik për prodhimin dhe rritjen e qelizave dhe qelizave të reja të sistemit imunitar. Pa zink të mjaftueshëm, numri i qelizave që luftojnë bakteret zvogëlohet dhe ju bën më të prekshëm ndaj sëmundjeve./albeu.com


Shtuar 22.06.2021 15:29