Polonia raporton rekrutim ushtarak rekord mes konfliktit në Ukrainë

Forcat e armatosura të Polonisë rekrutuan 13,742 ushtarë të rinj profesionistë vitin e kaluar, tha ministri i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak.

Ai shtoi se numri është një “rekord që nga heqja e rekrutimit”. Shërbimi i detyrueshëm përfundoi në Poloni në vitin 2008.

Forcat e armatosura të Polonisë kanë gjithsej 164,000 ushtarakë dhe gra, duke përfshirë 36,000 anëtarë të njësive vullnetare të sigurisë kombëtare.

Varshava aktualisht po rrit investimet në mbrojtje që nga pushtimi i Ukrainës nga Kremlini, me ushtrinë polake që do të zgjerohet në 250,000 ushtarë profesionistë dhe 50,000 anëtarë të sigurisë së vendit. /albeu.com


Shtuar 28.01.2023 19:53