Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Një tren ekspres në Indi është përplasur me një tren mallrash, dhe për pasojë janë vrarë rreth 50 pasagjerë dhe duke lënduar të paktën 300 të tjerë, sipas informacioneve të deritanishme.

Aksidenti ka ndodhur pasditen e sotme, në shtetin lindor të Indisë, Odisha.

Tetë vagonë të Shalimar-Chennai Coromandel Express dolën nga shinat pas aksidentit, pranë stacionit hekurudhor Bahanaga.

Autoritetet po nxitojnë me dhjetëra ekipe shpëtimi dhe kërkimi në vendin e aksidentit.

Pradeep Kumar Jena, zyrtari më i lartë i Odisha, tha se të ishin dërguar në tre qendra lokale të kujdesit shëndetësor.