“Shumë zhgënjyese…”, Yuri Kim pas lirimit të Tahirit: Korrupsioni është kërcënim për sigurinë kombëtare

Ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim, është shprehur mjaft e zhgënjeyer për vendimin e marrë nga gjykata për lirimin e ish-Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kim shkruan se Amerika e konsideron korrupsionin si një kërcënim serioz të sigurisë kombëtare.

Siaps saj është zhgënjyese të shohësh se si mënyrat e vjetra të mosndëshkimit dhe privilegjimit për disa vazhdojnë në sistemin e drejtësisë në Shqipëri.


Postimi i Kim:

Shumë zhgënjyese të shohësh se mënyrat e vjetra të mosndëshkimit dhe privilegjimit për disa vazhdojnë në sistemin e drejtësisë 🇦🇱. Këto mënyra të vjetra nuk janë të përshtatshme për një aleat të NATO-s dhe aspirantëve të BE-së dhe ato duhet të refuzohen me vendosmëri. 🇺🇸 e konsideron korrupsionin si një kërcënim thelbësor të sigurisë kombëtare. Ata që merren me dhënien ose pranimin e kërcënimeve dhe nxitjeve – për shembull, për të ndihmuar miqtë e fuqishëm – duhet të kuptojnë se veprimet e tyre do të kenë pasoja.

Tahiri u dënua me 3 vite e 4 muaj burg për shpërdorim detyre. Ai u lirua ditën e sotme dhe pjesën tjetër të dënimit prej 1 viti e 8 muaj do ta kryejë në shtëpi.

Lirimi i tij erdhi për shkak se bashkshkëshrtja e tij e kishte të pamundur të kujdesej për fëmijët për shkak të sëmundjes.

 

 


Shtuar 2.06.2023 18:52

Tags: , ,