Përmbytje vdekjeprurëse në Brazil, të paktën 36 viktima

Të paktën 36 persona kanë humbur jetën në Brazil, si pasojë e përmbytjeve të mëdha dhe rrëshqitjeve të dheut, duke detyruar disa qytete të anulojnë festimet vjetore të karnavaleve.

Ekipet e shpëtimit po luftojnë për të hapur rrugët nga uji dhe të shpëtuar qytetarët që janë bllokuar nga përmbytjet.

Ndërkohë presidenti i vendit, Luiz Inacio Lula da Silva, njoftoi se do të vizitojë zonat e prekura nga përmbytjet sot.

BBC raporton se rreth 50 shtëpi janë shembur si pasojë e cërshimit të ujit, ndërsa situatat në Brazil mbetet jashtëzakonisht kritike.

228 persona kanë mbetur të pastrehë dhe 338 të tjerë të evakuuar nga rajonet bregdetare në veri të São Paulo./albeu.com/


Shtuar 20.02.2023 07:22