Përhapja e Omicron në Europë, qeveritë rekomandojnë mbylljen e shkollave

Përhapja e variantit Omicron në të gjithë Europën po detyron shumë vende të marrin masa kufizuese edhe për shkollat. Për shkak të rritjes së numrit të rasteve te fëmijët, shumë shkolla evropiane u mbyllën për festat e Krishtlindjeve.

Në Gjermani, ku shkollat ​​tashmë janë mbyllur në disa zona, incidenca e personave nën moshën 15 vjeç është pothuajse dyfishi i mesatares kombëtare. Një tendencë e ngjashme është vënë re edhe në Mbretërinë e Bashkuar, Austri dhe Irlandë. Ajo çfarë ka shqetësuar qeveritë është nëse shkollat do të rihapen në janar siç ishte planifikuar, raporton abcnews.al

Mosrespektimi do të ishte një goditje për edukimin e fëmijëve dhe një shqetësim për punonjësit dhe bizneset, të cilët do të duhet të japin leje për prindërit në mënyrë që të punojnë nga shtëpia. Shkencëtarët kanë theksuar se duhet të merren masa të reja për shkollat, si zgjatja e pushimeve shkollore por edhe ndalimi i ekskursioneve, pasi ditët e fundit është regjistruar një rritje prej 5% të rasteve -7. % në moshat 0-18 vjeç.

Britania ishte e para që ndryshoi mendimin, me Ministrin e Shëndetësisë Sajid Javid që tha se nuk mund të përjashtonte mbylljen e shkollave pasi mutacioni i ri Omicron po përhapet me një “ritëm të jashtëzakonshëm”.

Në Francë, përqindja e fëmijëve pozitivë nën moshën nëntë vjeç u rrit në 634 për 100,000 deri më 6 dhjetor, nga më pak se 100 në fillim të nëntorit. Përveç kësaj, qeveria daneze mbylli të gjitha shkollat ​​fillore të martën, një javë më herët se sa ishte planifikuar. Të njëjtin vendim mori edhe Holanda dhe disa zona të Zvicrës.

Ndërkohë, për vendet e tjera, përfshirë Greqinë, mbyllja e shkollave është zgjidhja e fundit. Kreu i Komitetit Federal të Vaksinimit të Zvicrës, Christoph Berger. tha këtë javë se nëse rastet vazhdojnë të rriten, do të merrnin parasysh opsionin për mbylljen e shkollave por mund të merren edhe masa të tjera, si përdorimi i maskës apo edhe testet.

Në Belgjikë, zyrtarët e qeverisë e kanë bërë të qartë se ky është një opsion bërthamor. Zëdhënësi i Ministrisë së Arsimit Flamand Michael Devoldere tha se mbyllja e shkollave duhet të jetë opsioni i fundit./abcnews.al


Shtuar 18.12.2021 10:54