Për herë të parë nga fillimi i luftës, presidenti kinez planifikon të flasë me Zelensky-n

Udhëheqësi kinez Xi Jinping planifikon të zhvillojë bisedime me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy për herë të parë që nga fillimi i luftës.

Wall Street Journal, duke cituar burime, tha se telefonata me video ka të ngjarë të bëhet pas vizitës së planifikuar të Xi në Moskë javën e ardhshme për të takuar presidentin rus Vladimir Putin.

Xi po konsideron gjithashtu të vizitojë vende të tjera evropiane pas udhëtimit të tij të raportuar në Rusi, thotë gazeta.

Një takim midis udhëheqësit kinez dhe Zelensky do të ishte një ngjarje e madhe dhe do të pasqyronte përpjekjet e Pekinit për t’i dhënë fund luftës.

Kina ka qenë publikisht neutrale lidhur me luftën, ndërsa kundërshtoi sanksionet perëndimore kundër Rusisë.

Ajo ka ofruar në javët e fundit për të ndërmjetësuar paqen, një propozim që u ndesh me skepticizëm në Perëndim.

Muajin e kaluar, SHBA-të thanë pasi besonin se Kina po shqyrtonte armatosjen e Rusisë, gjë që Pekini e mohon. /albeu.com


Shtuar 13.03.2023 14:31