Pas Musk, adoleshenti tani ndjek se ku po fluturojnë oligarkët rusë (FOTO LAJM)

Ndër avionët e monitoruar në kohë reale nga profile të automatizuara janë ai i pronarit të klubit të futbollit Chelsea, Roman Abramovich, biznesmenit Alisher Usmanov dhe miliarderit Leonid Mikelson.

Adoleshenti amerikan, i cili arriti në media duke hapur një faqe në Twitter ku ndjek lëvizjen e avionit privat të miliarderit amerikan Elon Musk, ka gjetur objektiva të rinj, oligarkët dhe miliarderët rusë, raporton CNN.

Jack Sweeney me bazë në Florida, i cili hodhi poshtë një ofertë nga Elon Musk dhe ndaloi gjurmimin e avionit të tij dhe publikimin e tij për 5,000 dollarë, hapi dy llogari të reja të automatizuara në Twitter pas pushtimit rus të Ukrainës, të cilat mblodhën menjëherë rreth 300,000 ndjekës, shkruana albeu.com.

Ndër avionët që ai monitoron në kohë reale është ai i pronarit të klubit të futbollit Chelsea, Roman Abramovich, biznesmenit Alisher Usmanov dhe miliarderit Leonid Mikelson, i cili drejton kompaninë ruse të gazit Novatek.

Sweeney tha se ishte i habitur nga madhësia e avionit në pronësi të oligarkëve rusë.

Avionët e tyre janë të mëdhenj në krahasim me të tjerët, duke udhëtuar me avionë të përmasave komerciale si Airbus A319 dhe Boeing 737.

Në total, ai monitoron rreth 40 avionë dhe helikopterë të oligarkëve rusë. /albeu.com/


Shtuar 5.03.2022 13:12