Paralajmërimi i NASA-s: 7 asteroidë do të kalojnë pranë Tokës

NASA ka njoftuar se 7 asteroidë do të kalojë pranë Tokës javët e ardhshme, dhe njëri prej tyre është me madhësi sa Empire State Building, një nga strukturat ikonike të Nju Jorkut.

Asteroidi ‘2004 UE’ do t’i afrohet Tokës më 13 nëntor.

Ka të paktën 26,000 asteroidë që konsiderohen të jenë të rrezikshëm për Tokën.

Ekspertët thonë se këto shkëmbinj gjigantë hapësinorë teorikisht mund të shkaktojnë dëme katastrofike nëse godasin Tokën.

Sidoqoftë, në deklaratën e bërë nga NASA, asteroidët në fjalë nuk mbartin një rrezik të tillë./albeu.com


Shtuar 19.10.2021 21:36