Nicola Sturgeon jep dorëheqje nga postimi i Ministres së Parë të Skocisë

Nicola Sturgeon do të japë dorëheqje nga posti i ministres së parë të Skocisë pas më shumë se tetë vjetësh në këtë pozicion.

Sturgeon, njëherësh edhe kryetarja e Partisë Kombëtare Skoceze pritet të bëjë njoftimin në një konferencë shtypi të organizuar në Edinburg

Nuk mendohet se largimi i saj do të jetë i menjëhershëm, duke lënë kohë që të zgjidhet pasardhësi.

Ish-deputeti i SNP-së, Stephen Gethins tha se ishte “i befasuar… dhe i zhgënjyer” nga lajmi.

“Nicola Sturgeon është dikush që ka udhëhequr me dallim,” tha ai.

Alison Thewliss, deputetja e SNP-së për Glasgow Central, tha se ajo ishte “absolutisht e mërzitur” dhe e përshkroi  Sturgeon si “një udhëheqëse të pabesueshme”./albeu.com


Shtuar 15.02.2023 11:59