Ndarja nga jeta e ish-kandidatit për president të SHBA, Basha kujton bisedën e fundit: Urimi që më dha (FOTO LAJM)

Kryedemokrati Lulzim Basha ka shpërndarë një mesazh për vdekjen e ish-senatorit amerikan, Bob Dole.

Basha shkruan se ai ishte mik i shqiptarëve që i ka qëndruar pranë kombit tonë në çdo situatë.

“Me trishtim mora lajmin për ndarjen nga jeta të Bob Dole, mik i madh i shqiptarëve, që na ka qëndruar pranë në çastet më vendimtare dhe hapat më të rëndësishëm të kombit tonë .

Senatori Bob Dole ishte një nga zërat më të fortë dhe përcaktues në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve. Nga çlirimi dhe pavarësimi i Kosovës , tek sprovat e rrugës Euro-Atlantike të Shqipërisë dhe Kosovës, mbështetja e tij ishte një bekim i pazëvendësueshëm për kombin tonë.

Kam akoma të freskët bisedën e fundit me Senatorin Dole, javë përpara zgjedhjeve, këshillat, urimet dhe dëshirat e tij për Shqipërinë dhe Kosovën. Mirënjohje të përjetshme për këtë kolos të demokracisë amerikane! Lutjet dhe mendimet e mija shkojnë për familjen e Senatorit Dole, bashkëpunëtorët dhe kolegët e tij dhe kombin mik amerikan!  U prehtë në paqe!”, shkruan Basha./albeu.com/


Shtuar 5.12.2021 22:10