Mediat e huaja për incidentin e Gramshit: 2 rusë dhe një ukrainas arrestohen në Shqipëri, në Guzinë prodhohej pushka e tipit rus AK-47

Media e njohur “The Guardian” i ka kushtuar një shkrim incidentit të ndodhur një ditë më parë në Uzinën e Gramshit.

SHKRIMI:

Dy rusë dhe një ukrainas janë arrestuar pas një bastisjeje të dukshme spiunazhi në një bazë ushtarake dhe një fabrikë armësh në Shqipërinë qendrore , tha të shtunën ministria shqiptare e mbrojtjes. Një nga të dyshuarit meshkuj dyshohet se sulmoi rojet me një sprej paralizues teksa po përpiqej të fotografonte fabrikën e Gramshit, e cila përdoret për çmontimin e armëve të braktisura, tha ministria në një deklaratë.

Ministria shtoi se dy nga ushtarët e saj u plagosën në përpjekje për të ndaluar bastisjen, por tre shtetasit e huaj u ndaluan.

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se tre personat janë “të dyshuar për spiunazh”. “Tre shtetas me pasaporta ruse dhe ukrainase janë përpjekur të hyjnë në fabrikë”, tha ministria në një deklaratë.

“Oficerët që ruanin impiantin kanë reaguar menjëherë, por gjatë përpjekjeve të tyre për të ndalur tre shtetasit e huaj, dy nga ushtarët tanë kanë mbetur të plagosur”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se gjendja e ushtarëve është e qëndrueshme.

“Në përpjekje për t’i shpëtuar kontrollit, një nga shtetasit rusë, i identifikuar me inicialet MZ, 24 [vjeç], përdori sprej neuroparalizues mbi dy rojet e sigurisë,” pasi u ndal nga rojet, shtoi ministria.

Dy të tjerë, një grua ruse e identifikuar si ST, 33 vjeç dhe një ukrainas, i identifikuar si FA, 25 vjeç, u arrestuan gjithashtu në afërsi.

“Çfarë krenarie për rojet ushtarake që neutralizuan tre persona të dyshuar për spiunazh”, shkruan Rama në Tëitter , duke shtuar: “Tani të presim zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje”.

Gjatë pushimeve verore Shqipëria vizitohet nga shumë turistë rusë dhe ukrainas. Baza ushtarake e Gramshit është më shumë se 70 km larg plazheve. Në kohën e komunizmit, uzina shqiptare e Gramshit u përdor për prodhimin e pushkës së tipit rus AK-47. Sipas faqes së internetit të ministrisë, fabrika ofron sot shërbime prodhimi për industrinë e mbrojtjes, pa dhënë më shumë detaje. Shqipëria është anëtare e NATO-s që nga viti 2009.