Mblodhi 1 milion dollarë për të prekurit nga tërmeti, marinari shqiptar hetohet për vjedhje votash në SHBA

Marko Kepi, i riu shqiptaro-amerikan që mblodhi mbi 1 milionë dollarë për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit është duke u hetuar për manipulim të votave në New York.

Gazeta Amerikane shkruajnë se Bordi i Zgjedhjeve të qytetit i ka kërkuar Departamentit të Drejtësisë të SH.B.A.-së dhe zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm të Shtetit për të hetuar nëse një kandidat për një vend të Këshillit të Qytetit në Staten Island zhvilloi një operacion të paligjshëm të korrjes dhe falsifikimit të votave në zgjedhjet paraprake të muajit të kaluar, përfshirë regjistrimin e njerëzve të vdekur në votoni për të, ka mësuar The Post.

Hemalee Patel, këshilltari i përgjithshëm i BOE, i dërgoi letra të Mërkurën të dy Prokurorit të Përgjithshëm Letitia James dhe Jacquelyn M. Kasulis, ushtrues i detyrës së Avokatit të Shteteve të Bashkuara për Rrethin Lindor të Nju Jorkut, duke u kërkuar zyrave të tyre të hapnin hetime për mashtrim zgjedhor në fushatën e Marko Kepi , një marins amerikan në vijën republikane në garën për vendin e 50-të të këshillit të rrethit që përfaqëson seksionin Mid-Island të bashkisë.

Me shumë fletëvotime që mungojnë ende, Kepi, një ish ndihmës i ish-senatorit Martin Golden, ndjek David Carr me më pak se 200 vota për linjën Republikane në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit për të zëvendësuar Këshilltarin e kufizuar për mandatin Steven Matteo

Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut Letitia James qëndron me zyrtarë të zgjedhur dhe zbatues të ligjit duke folur për trafikun e armëve dhe arrestimet e drogës gjatë një konference për shtyp në Kapitol të Shtetit të Enjten, 24 Qershor 2021.

Letrat u dërguan me kërkesë të komisionerëve të bordit, të cilët votuan unanimisht gjatë një seance ekzekutive të martën të mbyllur për publikun për të kërkuar të dyja hetimet penale, sipas burimeve. Kërkesa të tilla janë të rralla për bordin.

“Gjatë zgjedhjeve të fundit paraprake në New York City, stafi ynë në Richmond County zbuloi disa parregullsi në lidhje me aplikimet e votave që mungojnë dhe fletët e votimit që mungojnë”, thotë Patel në letrat për garën e 50-të të distriktit, të cilat përdorin të njëjtën gjuhë.

“Bordi ynë i Komisionerëve votoi për ta referuar këtë çështje në zyrën tuaj për të hetuar këto çështje dhe për të ndërmarrë çfarëdo veprimi që ju e konsideroni të përshtatshme.”

Kërkesa e BOE u bë në një kohë kur ajo ishte nën zjarr për lëshimin e rezultateve të pasakta të votimit në zgjedhjet për kryetar bashkie të qytetit – përfundimisht i fituar nga Presidenti i Boroughly Brooklyn Eric Adams – që çoi në thirrje të reja për të rishikuar bordin.

Bashkangjitur letrave ishte një memorandum për ndërhyrjen e BOE që vë në dukje se katër punëtorë të fushatës së Kepi morën dhe lëshuan 1,050 fletëvotime të munguara për zgjedhjet paraprake – disa prej të cilave dyshohet se kishin shumë parregullsi.

Ato përfshijnë një formë të rreme regjistrimi të votuesve për emrin e një njeriu të vdekur dhe shembuj të shumtë të fletëvotimeve që mungojnë të paraqitura nën emrat e njerëzve që votuan më parë personalisht.

Memo, sipas burimeve, gjithashtu vuri në dukje se gjetjet fillestare të stafit të BOE mund të jenë një pjesë e vogël e diçkaje më të madhe, duke shtuar se një hetim i fushatës së Kepi është i garantuar sepse fletët e votimit të munguar jo vetëm që ndikojnë në garën e tij por edhe në rezultatet e të tjerëve gjithashtu, përfshirë zgjedhjet paraprake republikane për presidentin e bashkisë Staten Island dhe garat në mbarë qytetin.

Memo shënoi të njëjtët katër punëtorë që përfaqësonin fushatën e Kepi-t që më parë pretendohej se kishin punuar për ish-Rep. Fushata e Beep e Vito Fossella.

Fossella i cili vendosi të mos kërkojë rizgjedhjen për vendin e tij në Shtëpinë e tij në 2008 pasi një bust drejtues makinash në Virxhinia zbuloi se po mbante në heshtje një familje të dytë – nuk është akuzuar për ndonjë shkelje në lidhje me fushatën e Kepi, sipas operativëve republikanë të bashkisë .

Një punëtor i Bordit të Zgjedhjeve pastron dezinfekton kabinat e votimit ndërsa votuesit e hershëm hedhin votat e tyre në Madison Square Garden në zgjedhjet 2020 të Shtunën, 24 Tetor 2020.
Këshilltari i përgjithshëm i BOE Hemalee Patel u dërgoi letra Letitia James dhe Jacquelyn M. Kasulis në lidhje me mashtrimin e mundshëm zgjedhor.

Ish-kongresmeni ishte vetëm me vetëm 290 vota pasi votat e munguara u votuan të martën, duke çuar në Matteo që i dha garën Fossella.

Fossella pa një rritje të vonë në votime pasi u miratua nga ish-Presidenti Donald Trump. Siç raportoi The Post ekskluzivisht muajin e kaluar, Prokurori i Qarkut në Staten Island Michael McMahon tashmë po heton fushatën e Kepi për mashtrim të votuesve.

Hetuesit e tij morën zyrën e bashkisë së BOE në mes të qershorit për të tërhequr një grumbull aplikimesh për votime të papranueshme dhe dokumente të tjerë të paraqitur nga punonjësit e fushatës Kepi – si për garën e këshillit ashtu edhe ofertën e dështuar të Kepi në vitin 2020 për vendin e 64-të të Asamblesë së Qarkut që përfaqëson pjesë të Staten Ishulli dhe Brooklyn jugor.

Hetimi i McMahon dhe veprimet e mëvonshme të BOE u nxitën nga provat e siguruara nga Carr, i cili është shefi i stafit të Matteo.


Shtuar 13.07.2021 10:34