Mbërrin trupi i pajetë i Adem Rusit, i vëllai: T’i bëhet autopsia, vetëm kështu do mund të fle i qetë

Ka mbërritur në Shqipëri trupi i pajetë i Adem Rusit, shqiptarit që vari veten në furgonin e policisë greke pak ditë më parë,  ndërsa po transportohej në burg.

I vëllai i Ademit, Shkëlqim Rusi, ka folur sërish në lidhje me vdekjen e tij. Ai kërkon t’i bëhet autopsia pasi ka bindjen se është vrarë nga gardianët. Sipas Shkëlqim Rusit atij i kishte mbetur dhe pak kohë nga përfundimi i dënimit dhe nuk kishte arsye të ndërmerrte një veprim të tillë.

Rusi ka thënë se vetëm kur të zbulohet shkaku i vdekjes së vëllait do të mund të flejë i qetë.

“Në prokurori ka vajtur kallëzimi penal që bëra, dhe do shkoj të pyes për te marrë fletën nëse do pranojnë kallëzimin. Dua me çdo kusht që ti bëhet autopsia, që të di shkakun e vdekjes e të fle rehat. I kam marrë të gjitha letrat, vetëm atë të prokurorisë pres. Përgjigje deri më tani kam ato që kanë nxjerrë grekët, por unë s’besoj asnjë gjë, këtu do dalë e vërteta.

Morën fillimisht nënën, pastaj më morën mua e më thanë që e kemi çuar në spital, për kontroll rutinë, natën nuk ka kontroll rutinë. Ka pirë klorinë më tha drejtori i burgut, tha u bë mirë, kur po e kthenim fatkeqësisht vari veten, në makinë të policisë, me gardianë brenda. Ata nuk të lenë as me lidhëse këpucësh, as me rrip, asgjë të ketë i burgosuri, plus ka qenë i prangosur dhe me 2-3 shoqërues.

Do kërkoj drejtësi deri në fund, sikur edhe kjo të jetë e vërtetë që të ketë varur veten, është neglizhencë e tyre. Pas vëllait tim mund ta kenë radhën të tjerët, shteti tonë duhet të ngrejë strukturë në ambasadat tona që të mbrojë të gjithë të burgosurit. Shpresën vetëm te autopsia e kam”, ka thënë ai./albeu.com