Kujdesi për lëkurën! Ekspertja tregon sa shpesh duhet ta lani fytyrën tuaj

Krahas përdorimit të kremit kundër diellit, larja e fytyrës është një rregull thelbësor për kujdesin e lëkurës, pavarësisht nga lloji i lëkurës suaj.

Pavarësisht nëse keni lëkurë të thatë apo të yndyrshme, të kombinuar apo të ndjeshme, heqja e papastërtisë dhe papastërtive me anë të pastrimit është një hap i parë vendimtar për çdo rutinë të kujdesit të lëkurës.

Por për shumë njerëz, pyetja ende mbetet: sa shpesh? Cilat janë shenjat që ju e keni larë lëkurën? Dhe a është e mundur të lani lëkurën tuaj nën larje? Ekspertët e kujdesit të lëkurës diskutojnë frekuencën optimale për larjen e fytyrës.

Sa shpesh duhet ta lani fytyrën?

Ka disa gjëra që duhen marrë parasysh kur bëhet fjalë për rutinën tuaj të pastrimit (duke përfshirë llojin e lëkurës, kushtet mjedisore dhe nivelin e aktivitetit fizik), por në përgjithësi, shumica e ekspertëve rekomandojnë të lani fytyrën një herë në mëngjes dhe një herë në mbrëmje. Konkretisht, dermatologia Geeta Yadav rekomandon një pastrim të butë në mëngjes dhe një pastrim të plotë në mbrëmje.

Po për llojin e lëkurës tuaj?

Sigurisht që luan një rol në rutinën tuaj të pastrimit. “Për ata me lëkurë shumë të yndyrshme ose të prirur ndaj akneve, pastrimi dy herë në ditë (ose edhe më shpesh) mund të rekomandohet nga një dermatolog, veçanërisht nëse ju është përshkruar një pastrues me një përqindje të lartë të përbërësve aktivë si peroksidi benzoil,” Yadav tha për HuffPost. “Llojet më të thata të lëkurës mund të përfitojnë nga pastrimi më pak i shpeshtë, megjithëse pastrimi i butë në mëngjes dhe pastrimi i plotë në mbrëmje ka të ngjarë të jenë efektivë.”

Kushtet e motit mund të çojnë në ndryshime në lëkurën tuaj, por jo domosdoshmërisht shpeshtësinë e larjes. Esteticistja e famshme Shani Darden tha se moti i thatë dhe i ftohtë së bashku me përdorimin e ngrohësve dhe ujit të nxehtë gjatë dimrit mund të shkaktojnë tharjen e lëkurës, gjë që mund t’ju bëjë të dëshironi të pastroni më rrallë. Megjithatë, ajo ende rekomandon pastrimin me një pastrues të butë në mëngjes dhe në mbrëmje, edhe në muajt e thatë të dimrit. Çelësi është të jeni të vetëdijshëm për temperaturën e ujit që po përdorni, si dhe të shmangni pastruesit e panevojshëm të ashpër që heqin lëkurën nga vajrat e saj natyralë, të cilët janë thelbësorë për të ruajtur forcën e barrierës së lagështisë, veçanërisht në klimat e thata të dimrit, Yadav vuri në dukje.

Gjatë sezonit të verës ose në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa, Yadav rekomandoi pastrimin më të shpeshtë, pasi “djersa, vaji dhe papastërtitë e tjera mund të grumbullohen më shpejt në lëkurë, gjë që mund të shkaktojë bllokim të poreve dhe njolla,” tha ajo. Provoni të rrisni rutinën tuaj të pastrimit në tre herë në ditë nëse vëreni se lëkura juaj bëhet më e yndyrshme.

Pse duhet të pastroni fytyrën në mëngjes!

Edhe pse numri i herëve në ditë që duhet të lani fytyrën është i njëjtë për të gjitha llojet e lëkurës, mënyra se si e pastroni do të ndryshojë.Pastrimi juaj i mëngjesit do të nisë pjesën tjetër të rutinës suaj të kujdesit për lëkurën, por ai duhet të jetë i lehtë dhe i butë.

Pse duhet të pastroni fytyrën edhe natën!

Ndërsa pastrimi juaj i mëngjesit mund të ndihmojë në krijimin e një kanavacë të freskët dhe me shkëlqim për produktet tuaja të tjera, pastrimi juaj në mbrëmje është thelbësor për të pastruar papastërtitë, vajin dhe papastërtitë e ditës, edhe nëse nuk keni veshur grim atë ditë.

Ashtu si pastrimi i mëngjesit, pastrimi i natës do të lejojë që formulat tuaja të depërtojnë më mirë në lëkurë para se të flini. Kjo është thelbësore sepse trupi juaj (dhe lëkura) rigjenerohet gjatë gjumit dhe të kesh një kanavacë të pastër do të ndihmojë në mbështetjen dhe përmirësimin e këtij procesi rigjenerues.


Shtuar 8.05.2023 08:08