Kastriot Rexhepi: Nëse do të shkoja në Kuvend, do kishte tensione sikur më 27 Prill

Një natë para të enjtes kur do të mbahej seanca, po mendoja, thotë deputeti Kastriot Rexhepi në emisionin “Stadion” në Radio Kanal 77. Ai ka një qëndrim që të shkojë në Parlament dhe të marrë pjesë, të kërkojë proceduralisht dhe më në fund për të bërë deklaratë.

Seanca ka mundur të mbahet, por ka informacione se mund të jetë e shkurtër. Por nga ana tjetër, thotë ai, nëse do të kishte votuar do të duhej të kërkonte pushim para votimit.

“Atëherë do të isha nën presion, duke u lutur të mbështes iniciativën. do të ekspozohesha. Dhe realisht 1 në 60 nuk do të ishte e lehtë, nga ana tjetër, duke pasur parasysh ngjarjet e 27 prillit, por edhe disa situata të tensionuara që patëm në këtë përbërje, nuk jemi ende në atë nivel të demokracisë kur të pranohet mendimi. pas dënimit ose të drejtës për mospajtim. Vlerësova se do të ishte më e mira siç bëra edhe pse e di që pati efekte në publik, të afërm e miq, shqetësimin e tyre për sigurinë time dhe vendin ku jam. I njoftova atë mëngjes, vetëm vajzës sime që jeton jashtë dhe motrës sime që është në Amerikë, se do të jemi mirë, të padisponueshëm, edhe ata për shkak të gjithë atmosferës menduan se diçka më kishte ndodhur. I kërkoj falje të gjithë qytetarëve që u shqetësuan për sigurinë tonë dhe të gjitha rrethanat. Dje personalisht i kam kërkuar falje koordinatorit të VMRO DPMNE-së, Nikolla Micevskit sepse është dashur të jetë disa orë me skafander, por kam vlerësuar se më së miri do të ishte të arrij atë që kam si bindje, të mos bie kjo Qeveri, jo. “Po kthehemi”, tha Rexhepi.

Ai thotë se nuk është konsultuar me asnjë nga partitë, përveçse herë pas here për konsultimet e tyre që kanë pasur.

“Dy-tri ditë para mbledhjes së nënshkrimeve, qëndrimi i BESËS dhe të gjitha takimet tona konsultative ka qenë që të vazhdojmë në këtë Qeveri dhe të mos krijohet një shumicë e re pa zgjedhje. Në disa raste, pas koordinimit të partnerëve të koalicionit në Qeveri, Sekretari i Përgjithshëm ka theksuar se kjo mazhorancë vazhdon, është stabile dhe se legjitimiteti i shumicës është nxjerrë nga shumica parlamentare. Dy ditë para mbledhjes së nënshkrimeve patëm një mbledhje konsultative në të cilën nuk morën pjesë kolegët atje, vetëm kolegu Fadil Zendeli i cili erdhi pak orë para atij takimi me kryetarin e partisë Kasami dhe e njoftoi se nuk do të pranonte të votonte për asnjë qeveri. ku është LSDM brenda saj, për arsyet e saj. Në një farë mënyre rezulton të jetë për shkak të dy gjërave. Një gjë është se ka një ndryshim të papritur, brenda natës pozicioni nga një pozicion në tjetrin kalon në tjetrin edhe pse ka rrethana që mund të debatojmë, disi duke e ditur që zoti Zendeli nuk do të dorëzohet, por kjo nuk ka kuptim për mua dhe “Nuk justifikohet që ka ndryshuar qëndrim.

“Dy herë e përmenda dhe e pyeta sekretarin e përgjithshëm se kush e drejtonte këtë projekt, kush ishte më shumë ‘lojtar i derdhjes’, madje në një farë mënyre jepte dhe merrte gjithë këtë situatë. E pyeta disa herë nëse ishte në komunikim me Ambasadën Amerikane apo përfaqësi të tjera diplomatike dhe gjithmonë konsultoheshim kur merrnim vendime të mëdha. “Më tha se kohët e fundit nuk kishte kontakte, gjë që ishte e çuditshme për mua, madje në një farë mënyre dukej i irrituar pse u lejua të përsëritej votimi në Zelino dhe në një farë mënyre nuk ka nevojë të komunikojmë më. “, ka thënë Rexhepi.

I pyetur se pse Zelino është kaq e rëndësishme për BESA-n, Rexhepi tha se ishte komuna e parë që BESA fitoi në zgjedhjet e fundit lokale dhe disi tani duhet ta konfirmojnë të njëjtën gjë. Por edhe se kryetari i partisë dhe sekretari i përgjithshëm i partisë janë nga komuna e Zhelinës nga fshatrat.

“E gjithë situata, duke demonstruar fuqinë e BDI-së, se mund të anulojë votat, më ndikoi që unë mund ta ndryshoj situatën. U habita që kur ndryshuan këto dy rrethana, asnjë nga kolegët tanë nuk e pa të përshtatshme të debatojnë, të diskutojnë se çfarë do të bëjmë tani, të shohim edhe një herë nëse duhet të qëndrojmë pas nënshkrimeve apo jo, dhe arrita në përfundimin. se ka një marrëveshje në raundin e parë me kusht që BESA të mos vazhdojë me këtë mazhorancë me çdo kusht, por të punojë intensivisht për rrëzimin e kësaj Qeverie dhe kjo bazohet në këtë. Pas votimit të pasuksesshëm, ata vazhduan me qëndrimin se BESA duhet të dalë jashtë Qeverisë dhe kjo është edhe më e diskutueshme sepse është pa vendim të organeve të partisë të. “Deri më tani nuk kemi pasur vendim as për formimin e shumicës së re, as për largim nga qeveria”, ka thënë Rexhepi.

Ai nuk pajtohet që zgjedhjet lokale të jenë matës për rënien e pushtetit, si shembull deputeti Kastriot Rexhepi përmendi Kosovën, Ruten dhe partinë e Merkelit, e cila ka humbur disa herë zgjedhjet lokale. Rexhepi thotë se vetë zoti Zaev me deklaratën se nëse humbet në Shkup do të tërhiqet, e ka inkurajuar këtë.

“Kemi biseduar vazhdimisht me zyrtarë të lartë por edhe me komunitetin ndërkombëtar, a mund ta bindni që të mos japë dorëheqjen në këtë moment, vazhdimësia është shumë e rëndësishme dhe ne jemi përpara proceseve të rëndësishme para Samitit për të marrë një datë. Ne sapo kemi filluar një vit si Qeveri dhe duhet ta realizojmë programin në maksimum. “Nikolovski mendon se gjithçka që i them Hoxhës është qëndrim i BESA-s, nuk mund të jetë qëndrim derisa të ulemi të gjithë bashkë dhe të vendosim”, tha Rexhepi, i cili pretendon se nuk ka ditur për mbledhjen në të cilën është shpallur shumica e re dhe ka publikuar fotografinë e liderit të opozitës VMRO DPMNE, Hristijan Mickoski.

“Në atë moment filluan të më telefononin miqtë e mi, dhe për shkak se nuk kisha shumë informacion për të thënë dhe në atë moment thashë se ia vlente të provoja një kombinim tjetër. Por, kur u kthye Zelino, u shty dorëheqja, duhej të uleshim si parti këtu dhe të komunikonim. Në disa raste u kam thënë kolegëve mes rreshtave, por e kam parë që nuk ka gatishmëri. Deputeti ka të drejtë kushtetuese të vendosë sipas bindjeve të tij. “Nëse opozita do të lejonte online, unë do të përfshihesha online”.

Rexhepi tha se ishte në komunikim me Ambasadën Amerikane menjëherë pas raundit të parë të zgjedhjeve lokale, ndërsa me Ambasadën holandeze ku ishte i punësuar për një kohë të gjatë, komunikimin e fundit me ambasadoren holandeze e kishte me rastin e festës së Pavarësisë në zyra e presidentit Pendarovski. Ai theksoi se ka kontakte diplomatike me përfaqësues të tjerë.

Rexhepi thotë se celularin e ka ndezur pas seancës, kur ka postuar videon në Facebook, ku në mesin e mesazheve nga të dashurit e tij ka pasur edhe mesazhe kërcënuese, kërcënime me jetë që tashmë janë raportuar, thotë Rexhepi.

“Ata nuk janë njerëz të partive politike, pra nuk janë personazhe publike. Në listën e telefonatave të humbura ishte emri i Kasmait dhe Sekretarit të Përgjithshëm, por jo Mickoski. Mendoj se kam pasur një telefonatë të humbur nga Nikolovski atë ditë, por nuk jam i sigurt. Më kanë pyetur nga BDI edhe më herët, para se të dorëzojmë nënshkrimet, madje kemi vendosur që të mos i tregojmë askujt atë ditë dhe më ka telefonuar një koleg dhe më ka pyetur se a je i nënshkruar edhe ti, e kam pyetur për çfarë nënshkrimesh e ke fjalën. “Unë e mbaj fjalën që kam rënë dakord, por në këtë rast është pajtuar dikush tjetër dhe nuk e di pse është pajtuar”, ka thënë Rexhepi.

Ai beson se situata do të qetësohet dhe se ishte vetëm një e drejtë demokratike, bindje e tij, thotë nuk hyj në Qeveri, por jam pjesë e asaj Qeverie dhe mbetem. Unë jam për vazhdimësinë, për zhvillimin e atyre proceseve që ne kemi mbrojtur, për integrimin evropian, por edhe për reforma të tjera.

“Tani që ka përfunduar i gjithë procesi, unë kam dalë me status. Fillimisht i shkrova zotit Kasami dhe zotit Hoxha, i thashë Kasamit të zgjidhte një vend dhe kohë për t’u takuar sepse ishte shumë i shqetësuar t’i shpjegonte dhe në fund të më jepte mundësinë të dëgjoja nëse më kishin rrëmbyer apo jo, sepse në publiku pretendoi se ai nuk besonte. Fatkeqësisht deri më sot nuk më ka kontaktuar, është gati të komunikojë me politikanë të tjerë që e kanë fyer në të kaluarën dhe unë si bashkëpunëtor më i ngushtë nuk kam gjetur kohë të më dëgjoj, të paktën privatisht. Ata më fikën dhe kanë frikë të zbulojnë të gjithë të vërtetën për atë që po ndodh. “Kam bërë apel që të mos nguten, po nguten sepse kanë dalë nga qeveria, në një farë mënyre po bëjnë dëm dhe po tregojnë papërgjegjshmëri ndaj njerëzve që kanë më pak se një vit në post apo në punë”, tha Rexhepi.

“BeSA më ka përjashtuar dhe nuk jam i përditësuar, edhe selia në Shkup është e mbyllur me dry, që është turp, që unë apo të tjerët të mos kemi mundësi të bëjmë takime, tubime me strukturat informative. “Në vend që të krijojnë një mekanizëm që unë t’i informoj ata, në fund vendosën ta mbyllin selinë në Shkup”, tha Rexhepi.

Derisa të marrë zyrtarisht një shkresë nga autoritetet se është përjashtuar nga partia, deri atëherë do të veprojë dhe është deputet i Lëvizjes BESA dhe kur të ndodhë kjo do të veprojnë si i pavarur. Ai thotë se nuk ka plane të bashkohet me ndonjë parti tjetër politike.

“Do të jem deputet i pavarur dhe do ta kryej atë që kam si obligim ndaj qytetarëve”, tha Rexhepi.


Shtuar 28.11.2021 12:12