I konsumoni kudo, por a i dini përfitimet e mëdha që keni nga farat e susamit

Shumë të vlerësuara në kulturat lindore, mesdhetare dhe afrikane, farat e susamit janë përdorur për mijëra vjet për të shijuar ushqimin, për të siguruar yndyrna thelbësore dhe për të përmirësuar shëndetin e lëkurës.

Susami ka një nga përmbajtjet më të larta të vajit në krahasim me farat e bimëve të tjera, dhe në të njëjtën kohë ka një shije të pasur dhe të këndshme, kështu që nuk është për t’u habitur që është një përbërës i preferuar në kuzhinat në mbarë botën. Farat e susamit janë shumë aromatike dhe janë një burim i shkëlqyer i yndyrave, mineraleve dhe vitaminave të mira, veçanërisht kalciumi.

Në fakt, ato janë aleatë të shëndetit të kockave dhe promovojnë shëndetin e sistemit kardiovaskular. Farat e susamit nuk janë vetëm një burim i shkëlqyer i fibrave që e mbajnë sistemin tretës dhe zemrën të shëndetshme, por ato janë gjithashtu të mbushura me vitamina dhe minerale thelbësore dhe janë të shkëlqyera për shëndetin e përgjithshëm.

Mineralet si kalciumi, bakri dhe magnezi në farat e susamit mbështesin sistemin tuaj imunitar dhe nervor, forcojnë kockat dhe reduktojnë inflamacionin. /albeu.com


Shtuar 22.03.2023 20:52