Forcat ruse: Trupat ruse vazhdojnë të bllokojnë Kharkivin

Forcat ruse po vazhdojnë të bllokojnë pjesërisht Kharkivin, tha ushtria ukrainase në përditësimin e saj sot.

Njësitë ruse po përpiqeshin të avanconin më në jug nga qyteti Izyum në provincën Kharkiv, për të rrethuar grupimin e trupave ukrainase në rajonin e Donbass, tha ai.

Ukraina ka zmbrapsur gjithashtu 10 sulme në rajonet Donetsk dhe Luhansk të enjten, shtoi ushtria.

Në të gjitha pjesët lindore të frontit, trupat ruse intensifikuan sulmet në 24 orët e fundit, veçanërisht në zonat e Zarechny, Rubezhny, Popasnaya, Novotoshkovsky dhe Marinka, tha ai.

Ukraina tha se kishte rrëzuar 15 avionë rusë në 24 orët e fundit./albeu.com

Shtuar 22.04.2022 08:15