Forcat ruse shpërthejnë me raketa fabrikën kimike në Severodonetsk

Nga Ukraina, BBC raporton për një shpërthim kimik në Severodonetsk.

Një kontejner me kimikate është hedhur në erë në punët kimike Azot në qytet, thotë ambasadori i Republikës Popullore të Luhanskut, Rodion Miroshnik.

Agjencia ruse e lajmeve TASS thotë se Miroshnik shkroi në kanalin e tij Telegram se një kontejner “është hedhur në erë” dhe uzina “është ende e kontrolluar nga njësitë e armatosura të regjimit ukrainas”.

Fabrika është një nga punët kimike më të mëdha të Ukrainës, dhe para luftës, ajo ka punësuar rreth 7,000 njerëz, sipas TASS.

Mendohet se prodhon acid acetik, metanol dhe vinyl acetate./albeu.com

Shtuar 31.05.2022 20:21