EMRI/ Shkatërrohet grupi kriminal në Greqi, mes të arrestuarëve edhe 5 shqiptarë (VIDEO)

Një aksion i policisë greke ka vënë në pranga 5 shtetas shqiptar për trafik droge. Media greke bën dije grupi në fjalë shpërndanin drogë  në zonën e Agia Varvara, Halandri dhe Kolono.

Ky grup u godit nga policia më 30 qershor, ku u arrestuan 8 persona dhe u sekuestruan 2 kg 30 gram kokainë, 5 kg 461 gram marijuanë e llojit Skunk dhe 31 gram kanabis.

Mes të arrestuarve ka edhe shtetas shqiptarë: Haxhi Isufaj; Dhimitros Kapllani; Mattheos Qarri; Dionis Kapllani dhe Meti Isufaj.

Anëtarët e bandës ishin sistematikisht dhe vazhdimisht aktivë në furnizimin, ruajtjen, trafikimin dhe trafikimin e drogës, komunikonin me njëri-tjetrin nëpërmjet telefonit. Po ashtu përdornin chate online dhe një fjalor të veçantë për drogën dhe paratë.

Para blerjeve, ata zhvillonin bisedë në një aplikacion online, ku përcaktohej koha dhe vendi i takimit, si dhe sasia e drogës me klientët. Ndërsa më pas, “porosinë” e dërgonin me taksi.

 


Shtuar 7.07.2021 21:53