Eksperimenti shkencor nuk shkoi mirë, shumë nxënës pësojnë djegie në një shkollë në Sydney

Shumë nxënës në një shkollë fillore në qytetin australian të Sydneyt janë lënduar pasi një eksperiment shkencor në klasë shkoi keq.

Raportet thonë se të paktën dy nxënës u dërguan me ambulancë në spital me djegie të rënda. Nëntë të tjerë besohet se kanë pësuar djegie sipërfaqësore.

Raportet fillestare sugjerojnë se eksperimenti përfshinte bikarbonat natriumi dhe pije alkoolike të metiluara, raporton BBC.

Në vendngjarje u panë helikopterë, ndihmësmjekë dhe zjarrfikës.

Incidenti ndodhi në shkollën publike Manly West rreth orës 13:00 me orën lokale, të hënën.

Fëmijët, të moshës midis 10 dhe 11, sipas raporteve, pësuan djegie në trupat e tyre, duke përfshirë fytyrën, gjoksin, pjesën e poshtme të barkut dhe këmbët, tha Sydney Morning Herald (SMH).

Një mësues gjithashtu është trajtuar për lëndime të lehta.

Ende nuk është e qartë se çfarë lloj eksperimenti kishte kryer shkolla./albeu.com


Shtuar 21.11.2022 07:20