Cila është koha më e mirë për të bërë dush?

Dushi është diçka që të gjithëve na pëlqen. Por disa kanë më shumë qejf të bëjnë dush në mëngjes, pasi i ndihmon të zgjohen. Gjithashtu ka dhe nga ata që preferojnë dushin në mbrëmje, sepse ai i relakson ata të flenë më mirë

Por cila është koha më e mirë për të bërë dush?

Sipas ekspertëve, çdo orë ka përfitimet e veta, kështu që ju mund të zgjidhni atë që dëshironi.

Përfitimet e dushit në mëngjes

Stimulon qarkullimin dhe përshpejton rrahjet e zemrës dhe lejon përqendrim më të mirë në mëngjes. Përveç kësaj, dushi i mëngjesit është më i mirë për njerëzit me lëkurë të yndyrshme, pasi natën djersa mbetet gjatë gjithë ditës në sipërfaqen e lëkurës dhe mund të bllokojë poret. Është gjithashtu më mirë të përdorni ujë të vakët.

Përfitimet e dushit në mbrëmje

Një dush në mbrëmje është një mënyrë e shkëlqyer për t’u çlodhur pas një dite të vështirë në punë. Ul presionin e gjakut dhe stresin. Kjo do t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt sepse funksionon qetësues dhe sinjalizon trupin që të fillojë të prodhojë melatonin, hormonin që nxit gjumin, më shpejt./albeu.com


Shtuar 7.07.2021 15:11