Çfarë të hani pas helmimit nga ushqimi!

Helmimi nga ushqimi ndodh kur konsumohen ushqime ose pije të kontaminuara. Megjithëse janë të pakëndshme, shumica e rasteve të helmimit nga ushqimi priren të pastrohen brenda disa ditësh pa pasur nevojë për trajtim.

Njerëzit që janë diagnostikuar ose dyshojnë se kanë helmim nga ushqimi mund të pyesin se si do të ndikohet dieta e tyre.

Simptomat e zakonshme të helmimit me ushqim përfshijnë marrje mendsh, diarre dhe të vjella. Pas kalimit të këtyre simptomave të pakëndshme, ekspertët rekomandojnë që ta lini stomakun të qetësohet ose të pushojë duke u përmbajtur nga ushqimi dhe pijet për disa orë. Pasi stomaku të qetësohet, rekomandohet:

Qëndroni të hidratuar: Për shkak se të vjellat dhe diarreja zbrazin me shpejtësi lëngjet e trupit duke çuar në dehidrim, sigurimi i marrjes së mjaftueshme të lëngjeve është jetik për të ndihmuar trupin të luftojë efektet e helmimit nga ushqimi. Pirja e ngadaltë e sasive të vogla të ujit është një pikënisje e shkëlqyer. Mund të përdoren gjithashtu elektrolit ose pije sportive, por mund të kenë nevojë të hollohen me ujë nëse përmbajnë shumë sheqer që mund të shqetësojë stomakun. Sodat pa kafeinë, çaji dhe lëngjet e perimeve ose pulës mund të konsumohen gjithashtu për të siguruar elektrolite dhe hidratim.

Hani ushqime të buta: Nëse stomaku është qetësuar dhe pacienti ndjen se mund të rifillojë të hajë, është e këshillueshme që t’u përmbahet ushqimeve të tretshme që nuk shqetësojnë stomakun dhe traktin gastrointestinal. Ushqimet duhet të jenë të buta, me pak yndyrë dhe me pak fibra. Për shkak se yndyra është më e vështirë për t’u tretur nga stomaku, shmangni sa më shumë ushqimet e yndyrshme. Ushqimet që janë më të lehta për stomakun përfshijnë drithërat, bananet, të bardhat e vezëve, tërshërën, patatet, orizin, bukën e thekur dhe purenë e mollës.

Barnat natyrale: Është e rëndësishme t’i lejoni trupit të pastrojë dhe pastrojë traktin tretës për të eliminuar bakteret e dëmshme nga helmimi me ushqim. Si i tillë, nuk rekomandohet përdorimi pa recetë i barnave kundër diarresë pasi ato mund të vrasin bakteret e mira të stomakut të nevojshme për një zorrë të shëndetshme. Mjetet juridike natyrale si xhenxhefili mund të përdoren për të qetësuar stomakun. Pasi simptomat të jenë zgjidhur plotësisht, marrja e kapsulave probiotike ose ngrënia e kosit natyral mund të ndihmojë në zëvendësimin e florës normale të zorrëve të humbur gjatë sëmundjes.


Shtuar 28.12.2022 21:20