Çfarë ndodhi brenda PS? Damian Gjiknuri sposton Taulant Ballën, i merr edhe partinë, edhe Elbasanin 

Sot kryeministri Rama theu kureshtjen e shqiptarëve duke prezantuar një më një të gjithë qeverinë e re me të cilën do të qeverisë shqiptarët për 4 vitet e ardshme.

Kryeministri zgjodhi të mbajë sërish pranë vetes figura të shquara brenda PS si Taulant Balla, Elisa Spiropali, Ogerta Manastirliu, Bledi Çucin, Damian Gjiknuri, ndërkohë futi në pozicione të rëndësishme dhe figura të reja të panjohura për politikën në Shqipëri.

Ajo që ra më së shumti në sy ishte forcimi i pozitave të Damian Gjiknurit në Partinë Socialiste. Ai mori besimin e Ramës për të qenë Sekretari i Përgjithshëm i PS, detyrë e cila i përkiste Taulant Ballës, por jo vetëm kaq.

Gjiknuri mori edhe qarkun e Elbasanit, ku shpallet kryetar i partisë në këtë qark, pozicion i cili i përkiste sërish Taulant Ballës.

Ndërkohë që Gjiknuri i mori dy detyrat e rëndësishme Ballës në PS, Rama e emëroi atë në krye të qarkut të Fierit.

Në këtë mënyrë Damian Gjiknuri bëhet automatikisht numri dy në Partinë Socialiste.

Rikujtojmë se pak vite më parë, Gjiknurit iu desh të spostohej pas akuzave të rënda për korrupsion dhe manipulim zgjedhjesh në Dibër.

Por pavarësisht akuzave të rënda, Rama gjithmonë është shprehur me superlativa për Gjiknurin duke e konsideruar jo vetëm pjesë të PS, por një mik të tij.

Emërimet e Ramës:

Fier- Taulant Balla

Elbasan- Damian Gjiknuri

Kukës- Elisa Spiropali

Durrës – Ardian Çela

Gjirokastër-Mirela Kumbaro

Lezhë – Blendi Klosi

Tiranë -Erion Veliaj

Dibër -Ulsi Manja

Berat-Bledi Çuçi

Shkodër-Edona Bilali

Vlorë-Arben Ahmetaj

Emrat e rinj të qeverisë Rama:

Kryeministër, Edi Rama

Zv.Kryeministër, Arben Ahmetaj

Niko Peleshi, minstria e Mbrojtjes

Olta Xhaçka minister e jashtëm

Ulsi Manja, ministër Drejtësie

Bledi Çuçi, ministër i Brendshëm

Delinda Ibrahimi, minister e Financave

Belinda Balluku, ministre e Instrastrukturës

Ogerta Manastirliu, ministre e Shëndetësisë

Evis Kushi, ministre e Arsimit

Frida Krifca, ministre e Bujqësisë

Mirela Kumbaro, ministre e Turizmit

Elva Margariti, ministre e Kulturës

Elisa Spiropali, ministre Shteti

Edona Bilali, ministre Shteti

Bora Muzhaqi, ministre Shteti

Milva Ekonomi, ministre Shtetit /albeu.com/

 


Shtuar 2.09.2021 12:55