Sulm vdekjeprurës në Afganistan, sulmi ndodhi në afërsi të një banke

Qeveria e talebanëve deklaroi se numri i viktimave ishte 3, ndërsa një mjek në spitalin rajonal për BBC njoftoi se të paktën 21 persona janë vrarë në sulmin në qytetin jugor afgan, Kandahar. Policia tha se disa të tjerë u plagosën gjatë sulmit, i cili ndodhi në një bankë të vendosur në qendër të qytetit.

Asnjë grup nuk ka deklaruar ende përgjegjësinë për sulmin, i cili duket të jetë më i madhi në Afganistan këtë vit. Shpërthimi ndodhi në një degë bankare, ku punonjësit e qeverisë afgane ishin duke pritur për të marrë pagat e tyre.

“Deri më tani 21 të vdekur dhe të paktën 50 persona të plagosur nga shpërthimi janë sjellë,” tha një mjek nga spitali Mirëais, më i madhi në rajon, në kushte anonimiteti. Kandahari është selia e pushtetit të talebanëve, baza e komandantit të tyre suprem.

Ndërsa situata e përgjithshme e sigurisë në Afganistan është përmirësuar që kur talebanët fituan kontrollin e plotë me tërheqjen e plotë të trupave të huaja në vitin 2021, por vazhdojnë të ketë dhjetëra bomba dhe sulme vetëvrasëse në vend çdo vit. Shumë prej tyre kanë shënjestruar pakicën etnike Hazara të Afganistanit dhe janë pretenduar nga Provinca Khorasan e Shtetit Islamik, ose ISKP, dega rajonale e të ashtuquajturit grupi Shteti Islamik, një rival kryesor i talebanëve.


Shtuar 21.03.2024 18:37