Rusia sulmon qytetin e Sloviansk në Ukrainë, 5 të vrarë dhe 15 të plagosur

Të paktën pesë persona u vranë dhe 15 u plagosën të premten nga një sulm raketor rus në qytetin lindor të Ukrainës Sloviansk, tha guvernatori rajonal.

Pavlo Kyrylenko shkroi në Telegram se shtatë persona të tjerë mbetën nën rrënoja pasi raketat S-300 dëmtuan pesë ndërtesa apartamentesh dhe pesë ndërtesa private, mes objekteve të tjera.

“Shteti i keq demonstron edhe një herë synimet e tij”, shkroi Presidenti Volodymyr Zelensky në një postim të veçantë, shoqëruar me pamjet e një ndërtese të dëmtuar.

“Vetëm duke vrarë njerëz në mes të ditës. Duke shkatërruar gjithë jetën.”

Kyrylenko tha se ekipet e shpëtimit dhe policia po punonin në vendngjarje.

Sloviansk është një nga dy qytetet lindore të lakmuara nga forcat ruse, aktualisht të bllokuara në Bakhmut, ndërsa ata vazhdojnë me pushtimin e tyre të Ukrainës./Albeu.com/


Shtuar 14.04.2023 18:24